İçeriğe geç
, , , , , , , , ,

VAHŞİ KADINLARIN ŞARKISI: “SAVAGE DAUGHTER”

Wyndreth Berginsdottir tarafından yazılan güçlü sözler, şarkıyı ne zaman dinlesem kalbime konuşuyor sanki. Bir anne ve kızı arasındaki bağa dokunuyor, doğa ana ile dişil enerjimizle olan bağımızı da güçlendiriyor. Dinlerken bu bağları onurlandırdığımı hissedebiliyorum.

Ben annemin vahşi kızıyım

Çıplak ayaklarla koşan,

Keskin taşlara lanet eden

Ben annemin vahşi kızıyım

Saçımı kesmeyeceğim

Sesimi alçaltmayacağım

Annemin çocuğu bir vahşi

O kız çocuğu arıyor kendi kehanetlerini taşların renginde,

Kedilerin yüzünde, düşen tüylerde

Ateşin dansında

Eski kemiklerin bükümünde

Ben annemin vahşi kızıyım

Çıplak ayaklarla koşan,

Keskin taşlara lanet eden

Ben annemin vahşi kızıyım

Saçımı kesmeyeceğim

Sesimi alçaltmayacağım

“Siz insanoğlu, ne ormanlara, ne kuşlara, ne kadınlara ne de birbirinize acıyorsunuz.” demiştir Anthon Çehov. Yaratamadıkları şeyi yok eden barbarlar olarak tanımlar insanoğlunu çünkü onlar, doğayla iç içe olan insanı da içten içe çürütmeyi başarmıştır zamanla.

Bu şarkıda tam olarak zamanında doğanın enerjisini anlamış ve onu kullanabildiği için cayır cayır yakılmış “cadı”lara, tuhaf dansları, kıyafetleri ve vahşilikleri yüzünden soykırıma uğramış kızıl derililere, kısacası geçmişten günümüze hor görülmüş tüm kadınlara ithafen yazılmış bir şarkıdır.

Wyndreth Berginsdottir, bu şarkıyı bir 1990 günü yazar. Kafasında bir koroyla uyandığını ve kalemi eline alır almaz şarkının bir anda aktığından bahseder. Ona göre bu şarkı bir güçlendirme marşıdır. İçinde gücünü hisseden ve kendi sesini bulan herkese adar şarkısını ve der ki:

“Kadınlar asla daha az değildir. Biz kadınlar; fırtınaların, dağların amansız gücünün, nazik sıcaklığın ve rüzgarın keskin kamçılarının şarkıcılarıyız. Biz dünyanın yarısıyız. Bize kibar konuşmamız ve narin davranmamız öğretildi çünkü bu şekilde kontrol etmeniz daha kolaydı değil mi?”

Bu şarkı dünyadaki tüm eski kültürler içindir. Türk, İskandinav, Kelt ve modern dünyanın inançları tarafından ezilen tüm güçlü savaşçı kadınlar içindir. Wyndreth Berginsdottir, kaybolanı temsil etmek ve büyük annelerimizin savaşçı kızlarıyla birlikte ateşin etrafında söyledikleri şarkıları hissettirmek için üretmiştir bu şarkıyı. Modern çağın savaşçı kızlarına -bizlere- seslenmektedir: “Bu ruhu koruyun, geleceğe taşıyın ve şarkı söyleyin.”

Wyndreth Berginsdottir ve şarkısını söylerkenki videosu

Annemin çocuğu karanlıkta dans eder

Putperest şarkılar söyler,

Ay ışığında

Ve yıldızları izler,

Gezegenleri yeniden adlandırır

Ve rüyaları, kız onlara ulaşabilir

Bir şarkı ve süpürgeyle

Ben annemin vahşi kızıyım

Çıplak ayaklarla koşan

Keskin taşlara lanet eden

Ben annemin vahşi kızıyım

Saçımı kesmeyeceğim

Sesimi alçaltmayacağım

Hepimiz karanlıktan geldik bu dünyaya,

Kan ve acı yoluyla

Ve kemiklerimizin derinliklerinde, eski şarkılar uyanıyor

Öyleyse söyleyelim o şarkıları, gök gürültüsü ve yağmurun sesiyle

Biz annelerimizin vahşi kızlarıyız

Çıplak ayaklarla koşan,

Keskin taşlara lanet eden

 Biz annelerimizin vahşi kızlarıyız

Saçımızı kesmeyeceğiz

Sesimizi alçaltmayacağız

Şarkının bilinen ve belirli platformlardan dinlebilen versiyonu ise Sarah Hester Ross’un 2020’de piyasaya sürdüğü aynı isimde “Savage Daughter” şarkısıdır.

Sarah Hester Ross’un versiyonu

Sarah Hester Ross, şarkıcı, müzikal komedyen, düello/solo piyanist ve yapımcı/müzik yönetmeni olarak performans gösterir. O, Las Vegas’ta yaşayan, dünyayı gezen bir şovmendir. Onun Instagram profiline girince böylesine buram buram paganizm kokan bir şarkıyı söyleyebileceğini tahmin etmezsiniz. Ama yapmış ve güzel de taşıdığını düşünüyorum.

Ancak bu “Cover” hakkında bir sorun var ki Sarah Hester Ross’un Wyndreth Berginsdottir’dan izin almadan bu şarkıyı yaptığını ve üstünden para kazandığı söyleniyor. Hatta Wyndreth Berginsdottir, kendi Facebook hesabı üzerinden Ross’a gerekli işlemleri başlattığını ve kendisine yapılanı eleştirdiği gönderileri mevcut.

Olayın gelişmeleri veya sonucu hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Umarım güzellikle bir çözüme kavuşulmuştur. Çünkü böylesine bir şarkının kim söylerse söylesin daha çok duyulmaya ihtiyacı var. Kadın gücü için, atalarımız için. Annesinin vahşi kızı olan herkes için.

“VAHŞİ KADINLARIN ŞARKISI: “SAVAGE DAUGHTER”” hakkında 2 yorum

  1. resimleri çok beğendim 😀 😀 telefon kapak fotoğrafına ayarlamaya çalışıyorum hakkınızı helal edin 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.