İçeriğe geç
, ,

“Birkaç Küçük Kesik”

Gördüğünüz bu yağlı boya size ilk gördüğünüzde ne hissettirdi?

Acı, dehşet, üzüntü, tiksinme..?

İngilizce adı “A Few Small Nips” olan bu eser, Frida Kahlo tarafından 1934 yılında yapılmıştır. Frida Kahlo bir yağlı boya sanatçısıdır ve Diego’ya olan aşkı ve politik görüşleri onu popülerize etmiştir.

Frida, “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu diğeri ise neredeyse beni öldüren tren kazam. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı ” der. Bu, benim en sevdiğim Frida Kahlo alıntısıdır.

Diego’ya olan hislerini sık sık resimlerde görüyoruz. Ama bu tablonun hikayesi çok daha vurucu. Bir cinayet haberine dayanıyor. Kız arkadaşını tekrar tekrar bıçaklayarak öldüren katil, mahkemede  “Ama ona birkaç küçük kesik attım!” diyor. 

Düşünebiliyor musunuz? Birkaç küçük kesik?!  Bu kadar işte. Cinayet şekliniz bile önemsiz, değersiz.

21.yüzyıla geldik, hala her gün sosyal mecrada gördüğümüz olaylar bu ve bunun türevleri. Farklı isimler ama aynı düşünce. Birkaç Küçük Kesik…

Frida o kadar çok etkilenmiş ki, kendi yaşadıklarıyla harmanlanan duygularını bu tabloya yansıtmış.

Peki, bu resim başka ne anlatıyor? Temiz pembe duvar ve mavi lambri kaplama, kanla kaplı çevrenin geri kalanıyla tezat oluşturuyor. Resmin üst kısmında beyaz bir güvercin ve siyah bir kırlangıç-belki de aşkın daha parlak ve daha karanlık yönlerine atıfta bulunuyor olabilir- tarafından tutulan parşömende “Birkaç küçük kesik” yazıyor.  

Frida, resmin dramatik etkisinin altını çizmek için, onu oyarak ve küçük kırmızı boya damlalarıyla serpiştirdiği pürüzsüz ahşapla çerçevelemiş. Sanki kan, çerçevenin sınırları dışında, olayın görgü tanığı olan izleyicinin dünyasına sıçrıyor.

Elinde bıçakla ayakta duran bir adam ve yatağın üzerinde kanlar içinde bir kadın var. Frida, kan içinde yatan kadını kendisi ve katili Diego olarak resmetmiş bu tabloda. İnceliğe bakar mısınız? Yani Frida, bir sanat eserinde 2 mesajı birden vermiş.

Bu yüzdendir ki böylesine güçlü, cesur bir eylem hala günümüzde de değerini korumakta. Son dönemlerde -maalesef- kadına şiddeti protesto edenler için ortak bir sanat eseri haline geldi.

Ne diyebilirim ki?

““Birkaç Küçük Kesik”” hakkında 3 yorum

  1. Geri bildirim: ÇELİŞKİLER - rastgeledergi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.