İçeriğe geç

Az Bilinen 5 Yabancı Komedi Dizi

Merhabalar, ben bir kara mizah severim ve bu yüzden yazımda yabancı dizilere yer vereceğim çünkü Türkiye’de insanlar mizaha sadece kendine dokunana kadar sevdikleri için komedyenlerimiz ve yazarlarımız genelde kara mizahtan kaçınırlar bu yüzden yabancı dizilerden seçtim. Ben yazımda bana göre en azından Türkiye’de az bilinen ya da adı bilinmesine rağmen izleyecisinin az olduğu yabancı dizileri tanıtacağım.

Peep Show (2003-2015) 

Mark ve Jeremy’i ev arkadaşlarıdır. Dizi onların günlük yaşamla, sorunlarıyla ve birbiriyle neler yaşadıklarını konu alıyor. Komedi türü olarak tam bir İngiliz komedisi. Lafını esirgemeyen, tepki almaktan korkmayan cesur bir yapımdır ve absürtlüğü çok güzel kullanır. Çekim tekniği olarak da genelde kişinin görüş açısından görüyoruz bu da karakterle ile daha samimi bir ilişki kurmamızda yardımcı oluyor. 

Son olarak bence gelmiş en komik yapımlardan biridir.

Previous
Next
https://www.youtube.com/watch?v=JutL_l9XByA

F is for Family (2015- )

70’lerde geçen bu yapım, bir ailedeki bireylerin kendi iç çatışmaları ve bireyler arasındaki çatışmaları ele alıyor. Family Guy gibi absürt aile ilişkisi yerine gerçekçi aile ilişkisi üzerinden komedisini yapıyor. İzlerken kendi düşüncelerinizden ve yaşadıklarınızdan parçalar bulacaksınız mesela baba-oğul çatışmasını çok iyi işliyor ya da Sue’nun yani dizideki annemizin kendini bulmaya çalışmasına karşın Frank’in bu durum karşısında neler hissettiği gibi konularda çok başarılı. Son olarak dizinin karakter gelişimlerini yavaş yavaş ve açık bir şekilde işliyorlar. Listedeki en güzel yapım diyemem ama izleyecek dizi arıyorsanız kesinlikle öneririm.

Previous
Next
https://www.youtube.com/watch?v=RHAIhHPIOCU

The Marvelous Mrs. Maisel (2017- )

Maisel, ailesinden gördüğü üzerine hayattaki en büyük amacı eşine uygun olmaktır fakat başına gelen olaylar ile komedyen olmaya karar verir.  Başlarda Masiel’ın kendi öğrendikleri ile olmak istediği insan içindeki çatışmalarını görüyoruz ve genelde stand-upları bunlar üzerine oluyor dizide.

Bayan Maisel’ın en sevdiğim yanlarından biri feminizmi kullanmak için kullanmak yerine gerçekten 1950’lerin Amerika’sında bir kadının zorluklar ile karşılaşmasına rağmen hayatının anlam arayışından vazgeçmeyerek ideallerinden kopmadan ilerlediğini görüyoruz.

Yan karakterler de bence çok başarılı işlenmiş durumda neredeyse her karakterin gri olan hallerini görüyoruz. 

Previous
Next
https://www.youtube.com/watch?v=fOmwkTrW4OQ&t=32s

Family Guy (1999- )

Türkiye’de isim olarak bilinse de neden az izlendiğini bilmediğim dizi. Simpsonslar tarzında ailenin başına gelen abartılı durumlar ile kara mizahın karışımı bir komedi anlayışına sahip. Karakterlerden bana göre en dikkat çekici olanları: Bebek Stewie ve Köpek Brian’dır. Stewie annesini düzenli olarak öldürmeye çalışır çünkü annesi Lois onu 9 ay hapsetmiştir. Brian ise entelektüel ve konuşabilen bir köpek olarak karşımıza çıkıyor.

Previous
Next
https://www.youtube.com/watch?v=roeWUfVaGsc

Californication (2007-2014)

Charles Bukowksi’nin yazdığı karakter Hank Chinaski’den uyarlanıldığı düşünülen karakter Hank Moody. Kendisi bir yazar olan karakterimiz hayatında sürekli yanlış kararlar veren ve bundan pişman olan biridir. Dizi drama ile komediyi birleştiren bir türdedir ve her ikisini de çok iyi yapar. Hank’in karizmasına ve zekasına şahit olacağımız bu yapımda onunla zirveyi de göreceğiz en aşağıları da.

Charles Bukowski okumayı seviyorsanız eminim bu diziye bayılacaksınız. Bunlara ek olarak müzik seçimleri olarak da çok özel bir dizidir.

Previous
Next

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Umarım önerdiğim yabancı dizileri seversiniz ve izleyecek olursanız, izledikten sonra fikirlerinizi yazarsanız çok seviniriz.
“Az Bilinen 5 Yabancı Komedi Dizi” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: İzlenmesi Gereken Beş Biyografik Yapım - rastgeledergi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.