İçeriğe geç
, , , , ,

Sizin İçin En İyi Uçak Koltuğu Hangisi?

Her uçuşumuzdan önce bir koltuk seçerken kendimize “Hangi koltuk benim için en iyisidir?” diye sorarız. Bazen uçuşumuz aceleye geldiğinde, bazen pek önemli görmediğimizden seçiveririz birini.

Bu yazımızda bu sorunun aslında bir değil birden çok cevabı olduğunu ve bu cevapların neler olduğunu öğreneceğiz. 

Öncelikle, “En iyi koltuk” sizin her uçuşunuzda önceliklerinize bağlı olarak değişebilir.  Koltuğun yatırılabilir olması, koltuk arası genişliği, cam kenarı manzarası, çıkışa yakın olması, servisin başladığı noktaya yakınlık ve gürültüsüz noktada yer alması gibi detaylar mevcut uçuşunuzdaki isteklerinize göre değişebilir. Bu yüzden temel istekleri başlıklar halinde listeleyerek daha detaylı-açıklayıcı anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda, yazımın altındaki uçak koltuklarını kuş bakışı görebileceğiniz görsel üzerinden size önerdiğim koltukları da başlıklarda belirtmiş olacağım.

Eğer hızlı bir çıkış istiyorsanız (6C) : 

Diyelim ki Avrupa’da kısa süreli şehir turundasınız ve baş üstü dolabında yalnızca küçük bir taşıma çantasıyla seyahat ediyorsunuz. Asıl amacınız gideceğiniz yerde geçirdiğiniz süreyi maksimuma çıkarmak ve uçakta geçirdiğiniz süreyi minimuma  indirmek olacaktır. Bu noktada ne yapacaksınız? Ana çıkışın bulunduğu ve yolcuların uçaktan indiği sol, ön taraftan bir koridor koltuğu almanız gerekiyor. Bu sayede uçaktan daha hızlı çıkıp, binebilirsiniz. 

Eğer uyumak istiyorsanız (6K) : 

Uçakta uyumak zordur. Yolcuların ve motorun sesi, basınç farkı, ayaklarınızın rahatlığı, koltuk desteklerinin varlığı gibi faktörler devreye girer. Peki ne yapmalı? Cevap: Uçağın önündeki pencere koltuğu. Motor tarafından, mutfakta sohbet eden hosteslerden, yolculardan ve ağlayan bebek seslerinden daha uzak olduğunuz için size sessizlik sunacaktır. Ayrıca, pencere kenarında oturduğunuz için panjurunuzu kendinize göre ayarlayabilirsiniz -uyumak için ışık gelmesini önlersiniz-, kafanızı yaslayacak bir yeriniz olur ve yanınızdaki yolcunun tuvalete gitmesi gerektiği için her seferinde sizi uyandırmak zorunda kalmaz. 

Türbülanstan hoşlanmıyorsanız (13C) : 

Türbülans elbette tüm uçağı sallar, ancak uzmanlar bir uçakta çarpmaların daha az yoğun hissedildiği bazı koltukların olduğunu iddia ediyor. Bu koltuklar uçağın orta tarafındadır. Çünkü orta tarafta kanatlar vardır ve uçağın kanatları işler zorlaştığında uçağı sabit tutmada çok önemlidir. Bu yüzden kanat tarafında bir uçak seçmek sizin için iyi bir karar olacaktır. 

Daha fazla diz mesafesine ihtiyacınız varsa (12C): 

Size güzel bir ipucu: çıkış sırasındaki koltukların diz mesafesi çoğu koltuktan daha fazladır. Ancak bu koltuklar o kadar yüksek talep görüyor ki, özellikle bazı havayolları o koltuklar için daha fazla ücret alıyor. Ayrıca talep yoğunluğunu düşürmek içinde yolculara bazı sorumluluklar yüklüyorlar. Örneğin: Acil bir durumda uçaktaki görevlilere yardımcı olması bekleniyor. Uçağın tipi, acil durumun ne olduğu ve hosteslerin ihtiyaçlarına bağlı olarak bazı yolculardan acil çıkış penceresini açmaları ve diğer yolcuların çıkmasına ya da acil iniş kaydırağından inip aşağıda onların inmesine yardımcı olmaları istenebilir. Bu yüzden bu koltuklar çocuklar için ya da ihtiyaçlarını karşılayamayanlar için uygun değildir. Çocuksuz seyahat ediyorsanız, formdaysanız ve paranız yetiyorsa çıkış sırasında bir koltuk seçmelisiniz. 

Daha iyi bir yemek deneyimi istiyorsanız (5H) : 

The New Science of Eating’in yazarı Profesör Charles Spence’e göre, uçak yemekleri daha sessiz ve havanın nemli olduğu uçağın ön kısmında daha lezzetliymiş. “Kuru kabin havası ve yüksek motor sesi, yiyecek ve içeceklerin tadını ve kokusunu alamamıza neden oluyor.” diyor. Eğer lezzetli yemek yemek istiyorsanız vermeniz gereken karar: Kokpite (genellikle bir uçağın önüne yakın olan ve bir pilotun uçağı kontrol ettiği alandır) yakın oturun. Aynı zamanda, ilk servisi de siz alacaksınız çünkü çoğu hava yolu şirketinde yemek servisi en önden başlar. 

Daha güvenli bir koltuk seçmek istiyorsanız (26B) : 

Havayolları ve uçak üreticileri, konu güvenlik olduğunda tüm koltukların eşit olduğunu söylüyor. Ancak, bazı koltuklar diğerlerinden daha eşittir. Popular Mechanics dergisi tarafından 2007’de yapılan bir araştırmada, bir uçağın kuyruğunun yakınında oturan yolcuların bir kazadan sağ çıkma olasılığının ilk birkaç sırada oturanlara göre %40 daha fazla olduğunu açıkladı. Sonuç böyle olunca “güvenlik” isteyenlerin yapması gereken mümkün olduğunca arkaya oturmak olacaktır. Ama bunun garantisi yok elbette. Ne de olsa uçak kazaları ender olduğu gibi her kaza da birbirinden farklıdır.   

Eğer yanındaki koltuklar boş olsun istiyorsanız (18H-K) : 

Eğer bir arkadaşınız ile uçuyorsanız, işte tam size göre bir taktik var. Biriniz koridor tarafı koltuğu biriniz pencere kenarı için rezervasyon yaptırmayı deneyin. Tek başına seyahat eden yolcular tarafından en az tercih edildiği için orta koltuğunuz boş kalacaktır. Eğer tek başınaysanız ve gene de yan koltuğun boş olmasını istiyorsanız: Uçağın arkasındaki koltuklar en son seçilenler olduğundan arka koltuklar seçmelisiniz. 

Eğer Tuvaleti Sık Kullanıyorsanız: 

Uçakta tuvaleti sık kullanan ve zaman zaman ayağa kalkıp yürümeyi sevenlerdenseniz uçağın arka bölümü size göre.  Böylece dilediğiniz an tuvalete gidebilir, tuvalet kuyruğunda zaman kaybetmezsiniz. 

“Sizin için uygun” koltuğu seçebilmek için: 

Düşük bütçeli birçok hava yolu şirketi online check-in sırasında yolcunun koltuk seçimine izin vermiyor. Koltuk seçmek isteyenler ekstra ücret ödeyerek diledikleri koltuğu seçebiliyor. Para vermek istemeyenlerde ise sistem otomatik bir koltuk seçiyor. Özellikle tek seyahat eden ve otomatik check-in işlemi yapan birçok yolcu kimsenin oturmak istemediği orta sıradaki koltuklara oturmak zorunda kalabiliyor. 

Koltuk seçimi sizin için önem taşıyor ve orta bölümde oturmak istemiyorsanız paraya kıyarak ücretli koltuk seçimi yapabilir, dilediğiniz koltukta oturabilirsiniz. Check-in işleminin online mecrada başladığı andan itibaren seçiminizi ücret ödeyerek yapma şansınız var. 

Bu yazı The Telegraph‘dan ve Turna.com Blog‘dan düzenlenerek hazırlanmıştır.

“Sizin İçin En İyi Uçak Koltuğu Hangisi?” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Tenerife Faciası! - rastgeledergi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.