İçeriğe geç
,

Seks Oyuncaklarının Tarihi

Seks oyuncakları günümüzde yalnız cinsel deneyimlerde kullanılan bununla beraber seks partnerlerinin daha yoğun haz duymaları ve tatmin duygusunun artmasında yardımcı olan ögeler olarak değerlendirilir. 

Seks oyuncaklarının hikayesini çoğumuz modern teknolojiler ile geliştiğini düşünüyoruz fakat gerçek bundan çok uzak. Günümüzden 31.000 yıl önce, şimdi ki Almanya olan Jura bölgesinde taştan, kurutulmuş deve gübresinden yapılmış eski penisler günümüz seks oyuncaklarının ilk izlerini taşıyor.

Jura’da Ulm yakınlarındaki Hohle Fels Mağarasında 20 cm uzunluğunda ve 3 cm kalınlığında taş bir nesne bulundu. Boyutları nedeniyle uzmanlar, bunun en eski seks yardım malzemesi olduğu düşünülüyor.

Milattan Önce Seks Oyuncakları

Orta Doğu’da, tarihi raporlar Mısırlıların ve Yunanlıların olgunlaşmamış muzları veya reçineyle kaplanmış deve gübresini seks oyuncakları olarak kullandıklarına atıfta bulunuyor.

Ancak seks oyuncakları çok daha önce, yani MÖ 500 yıllarında, penislerin taştan, deriden veya tahtadan oyulduğu zamanlarda kullanılıyordu. Hatta bazıları katrandan yapılmıştı.

Antik Yunan’da ilk kez zeytinyağı da kayganlaştırıcı olarak kullanılmıştır. Deriden kırbaç yapımı da tarihi raporlara göre Antik Yunan’da icat edildi. Daha modernize edilmiş dildoları da Yunanlar buldu özellikle bayat somun ekmeğini kullandılar bunun için. Adı ise “olisbokollikes” olarak kayıtlara geçti. Kelimeyi okuyamadıysanız bilin ki yalnız değilsiniz.

Cinsel Semboller Kötülükten Korur

 Cinsel objeler sadece seks için   kullanılmıyordu.
 Bazı putperest dinlerde doğurganlık   tanrılarına dua etmek amacıyla da   kullanıldı.
 Özellikle, bereket tanrısı Priapus’un     büyük bir penise sahip heykelleri,   bahçeleri korumak ve ekinlerin   büyümesine yardımcı olmak için   kullanıldı.
 Türkiye’de, MÖ 6. yüzyılda, eski     Anadolulular, özel güçler içerdiğine   inandıkları için kötülük ve şanssızlığı   önlemek için cinsel organ heykellerini   kullandılar. 

Türkiye'de, MÖ 6. yüzyılda, eski Anadolulular, özel güçler içerdiğine inandıkları için, kötülük ve şanssızlığı önlemek için cinsel organ heykellerini kullandılar.
Türkiye’de, MÖ 6. yüzyılda, eski Anadolulular, özel güçler içerdiğine inandıkları için, kötülük ve şanssızlığı önlemek için cinsel organ heykellerini kullandılar.

 Milattan Sonra Seks Oyuncakları

Milattan sonra kısmında ilk doğuya gitmekte fayda görüyorum. Çin taraflarında yapılan çalışmalarda penis halkası, çift taraflı dildo gibi yeni seks oyuncakları ortaya çıkmaya başladı. Doğu’da ki gelişmeleri Hristiyanlığın Rönesans ile gelişmesiyle İtalya takip etmeye başladı.
Genel olarak deriden yapılan seks oyuncakları, Rönesans İtalya’sında zengin aileler için gümüş ve altından da yapılmaya başlandı. Antik Yunanda zeytinağı kayganlaştırıcı olarak kullanılıyordu. Tarihçiler Rönesans İtalya’sında da aynı amaçla kullanıldığını düşünüyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri zeytinyağının Anadolu’da ve İtalya’da üretiliyor olması. Buna rağmen altın ve gümüş dildoların kullanımının acılı olduğunu yazdılar.
14. Yüzyıla kadar dildo kelimesi daha kayıtlara geçmedi. Rönesans dönemindeki İtalya bu konuda da atılımını yaptı ve zevk anlamına gelen “diletto” kelimesini kullandılar.
1600’lerde Fransızların getireceği yeniliği konuşuyor olacağız. “Sex Doll” olarak bildiğimiz oyuncakları Fransız denizcileri icat etti. Denizciler açılmadan önce samandan “kadın” yapmaya başladılar ve seks bebeklerine öncülük ettiler.
Dildolar edebi eser olarak ilk kez karşımıza tabiki de William Shakespeare ile çıkıyor. “Bir Kış Masalı” adlı oyununda seks oyuncaklarına değinmekte.

 Vibratörün Keşfi

18. yüzyıla geldiğimizde tremoussoir isimli bir icat ile karşılaşıyoruz. Yan tarafında döndürme mekanizması olan tarihin ilk vibratörü bu icat işte! Bu cihazlar ilk başta seks oyuncağı olmaktan çok doktorlar tarafından histeriyi tedavi etmek amacıyla icat edildiler, daha sonradan masaj aletleri veya kilo vermeye yardımcı olsun diye de kullanıldı.
20. yüzyılın başlarında ise Japonya’da sırt ağrıları için çıkarılan “Sihirli değnek” adında masaj aletleri piyasaya sürüldü. Masaj aletleri beklenmedik bir talep görünce sihirli değneklerin dünyada üretimi arttı. 1983’te Vibratex gibi Japon firmalar daha çok kişiye ulaşabilmek için dildoları tasarım ile birleştirdi. Tavşanlı, kamlumbağalı ya da pembe vibratörler bu zamanda çıktı.

Erkekler için Seks Oyuncakları

 1960’larda erkekler de seks oyuncakları furyasına katıldı. İlk olarak erotik dergiler erkekler için şişme bebek vermeye başladı. 1995’te ise erkekler için bu konuda atılan en büyük adımlardan biri atıldı. Fleshlight isimli marka erkeklerin mastürbasyon yapmasına yardımcı olacak bir alet çıkardı. İlk başlarda sadece sperm donörleri için kullanılsa da şirket çok daha büyük marketlere girmekte kararlıydı. Ürünlerini online olarak pazarlanmaya başladı. Reddoll ise 2 yıl sonra silikon ve bazı kaplamalarla birlikte sevişmeye en yakın deneyim olarak ürünlerini ortaya sürdü.

Günümüzde Seks Oyuncakları

Yapılan yurtdışı kaynaklı araştırmalara göre insanların yarısı seks oyuncaklarını kullanıyor. Günümüzde cinsel zevkler müstehcen konulardan çok yardım alabildiğimiz, danışabildiğimiz konulara doğru yöneldiği için seks oyuncaklarının türü iyice artmış durumda. Seks oyuncakları için altın çağını yaşıyor desek yanlış olmaz. 

Kaynakça

History Of Sex

From the Ancient Greeks to Bluetooth Vibrators: The History of Sex Toys

 
 
Sitemizdeki diğer yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.“Seks Oyuncaklarının Tarihi” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.