İçeriğe geç
Anasayfa » Art

Art

Rene Magritte ve Ünlü Tablosu ‘The Lovers’

The Lovers yani Aşıklar, 1928 yılında tuval üzerine yağlı boya ile resmedilmiş gerçeküstü bir eserdir. Resmi oluşturan unsur yalnızca oda ve aşıklardır. Resmin ilgi çekici olan yönü ise kartonpiyerden dolayı duvar izlenimi uyandıran bir arka planın önünde öpüşen, daha doğrusu öpüşmeye çalışan bir çiftin olmasıdır…

Michelangelo’nun Ünlü Eseri: ”Adem’in Yaratılışı”

Freskin ana teması meleklerle çevrili olan tanrının Adem’e elini uzatarak ona yaşamı bahşetmesidir. Eseri hayali çapraz bir çizgiyle ikiye ayırarak inceleyebiliriz. Sol tarafta Cennet Bahçesi fonuna yerleştirilmiş Adem vardır. Bedeninde onu et parçasından ibaret görmemizi sağlayan bir durağanlık, çaresizlik mevcuttur. Kendisini zorlukla taşıyor ve tanrı tarafından hayat bulmayı bekliyordur. Adem’in vücudundaki tüm kasların gerçek insan vücuduyla bire bir uyum içerisinde olması eserin en büyük özelliği arasındadır.

“Birkaç Küçük Kesik”

İngilizce adı “A Few Small Nips” olan bu eser, Frida Kahlo tarafından 1934 yılında yapılmıştır. Son dönemlerde -maalesef- kadına şiddeti protesto edenler için ortak bir sanat eseri haline geldi.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.