İçeriğe geç
, , , , ,

Azize Veronica

Tarih boyunca çeşitli değişiklikler ve evrimler geçirmiş olan Veronica efsanesine göre, Azize Veronica, İsa’nın çarmıha gerilmeye Calvary’e (İsa’nın çarmığa gerildiği dağın adı) giderken yüzünü silebilmesi için bir bez sunan bakire kadın olarak bilinir. İsa’nın çektiği acıdan etkilenerek şefkat ve merhamet duygularıyla usulca yaklaşan kadın, mendilini -peçesini- çıkarıp yüzündeki teri ve kanı silmesi için İsa’ya verir. Efsane, İsa mendili kadına geri verdiğinde, İsa’nın yüzünün suretinin mendilin üzerine geçmesiyle doğar. Bu mucizeden sonra da Vera İcona yani “gerçek ikon” anlamına gelen Veronica ismi, bakire kıza verilir ve yüzyıllarca kutsanır. Azize Veronica’nın (St. Veronica) resmi anılma tarihi ise 12 Temmuzdur.

Veronica’nın bu merhamet eylemi öncesinden veya sonrasından bahseden hiçbir efsane yoktur. Ne zaman doğduğu ne zaman öldüğü bilinmiyor. Zaten Azize Veronica İncil’de bahsedilen bir karakter değil, bu hikaye sadece ağızdan ağıza aktarılmış bir Katolik inanışıdır.

Veronica’nın Peçesi

Efsanevi kumaş, “Veronica’nın Peçesi” olarak biliniyor ve kumaşın kendisinin mucizevi iyileştirici özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Bir inanışa göre, imparator Tiberius cüzzam hastalığına yakalandığı sıralarda mucizevi peçeyi duyuyor ve onu iyileştirmek için Veronica’yı çağırıyor. Veronica’nın, peçeyi Roma İmparatoru Tiberius’a sunmak için Roma’ya gittiği ve peçenin mucizevi özellikleriyle (susuzluğu giderebildiği, körlüğü iyileştirdiği ve hatta bazen ölüleri dirilttiğine inanılırmış ) imparatoru iyileştirdiği söylentileri var. Bundan sonra da, Veronica Roma’da kalıyor ve ölümünün ardından peçe, Papa Clement’e veriliyor. Peçe, Papa Urban VIII tarafından St. Peter Kilisesi’nin bir üst şapeline yerleştiriliyor ve bugün hala Vatikan’da tutulduğuna inanılıyor.

İsa’nın yüzünün benzerliğini taşıyan bu özel bez, eski ve ayırt edilmesi zor olmasına rağmen Vatikan’daki en değerli kalıntılardan biri olarak kabul ediliyor. Vatikan’a göre, bu orijinal kalıntıdır, ancak çağlar boyunca birçok kopyası yapılmıştır ve bazılarının asıl “orijinal” kalıntı olabileceği halen tartışma konusu. Bu tartışmanın kökeni 1527 Roma’nın Yağmalaması’ndan geliyor. Peçe’nin yağmalama sırasında çalındığına ya da yok edildiğine dair iddialar var. Sonraki dönemde ise o kadar çok reprodüksiyonu yapılmış ki 1616’da Papa Paul V, popüler hale gelen bu peçenin tüm kopyalarının üretimini yasaklamak zorunda kalmış. 1629’daki Papa Urban VIII ise bir adım daha ileri gitmiş ve tüm kopyaların imha edilmesini, Vatikan’a teslim edilmesini emretmiş, bu emre uymayan herkesi ise aforoz edeceğini söylemiş.

Veronica’nın Peçesi, o zamandan beri halktan saklanıyor ve nadiren görülen özel bir parça olmaya devam ediyor.

Kaynakça:

“Azize Veronica” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.