İçeriğe geç
, , , , , , , , , , , , ,

İngilizce Öğrenenlere Tavsiyeler Listesi

İkinci bir dilin ikinci bir yeni “siz” olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Yeni bir dili konuşurken aynı mimikleri, aynı ses tonunu mu kullanırız?

Bir dili konuşurken sadece kelimeler ağzımızdan çıkmaz, o dilin kültürüne ve ilişkilerine göre de konuşursunuz aynı zamanda. Bir nevi taklit gibidir bu. Aksanımızı yeterince geliştiremesek bile o dilin insanlarıyla konuşurken aksandan çok, onları bir yabancıyla konuşmuyormuşuz gibi hissettiren mimiklerimiz ve ifadelerimizdir. Daha doğal İngilizce konuşmak zor gibi görünse de doğru kaynaklarla ve çalışmayla bu zorluğu aşabilirsiniz.

Bu yazıda kendi ikinci dil öğrenme sürecimden kısaca bahsedip İngilizce öğrenenlere “benim için” en verimli bazı az bazı çok bilinen uygulamalar ve siteleri önereceğim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki ben üniversite hazırlığa kadar A2’nin ötesinde İngilizce öğrenememiş bir insandım. Konuşma becerimi bırakın bildiğim dil bilgisi kuralları da yalan yanlıştı. Sınavlar için öğrenilen İngilizce bu kadar oluyor ne yazık ki. Her zaman hayalimdi İngilizce bilmek ve doğal konuşabilmek. Çok eksiğim olduğu için de hep erteledim. Üniversite’de hazırlık sürecim başlayacağı kesinleşince erteleme sona erdi ve ipleri elime almak zorunda kaldım.

Söylemek isterim ki sadece Hazırlık’a ya da özel bir kursa bel bağlamak en büyük hatanız olacaktır. Bireysel çalışma bu süreçte şarttır.

Herkesin çalışma stili farklıdır çünkü her insanın yetenekleri aynı değildir. Bazıları dile yatkındır, dinleyerek çok güzel dil geliştirebilir; bazıları da benim gibi illa görmesi, okuması, kuralları öğrenmesi gerekir. Bu süreçte kitaplar, notlar, uygulamalar ve daha nicesi size arkadaşlık edecek. Bende bu yazımda size doğru kaynaklarla zaman kaybetmemeniz adına benim en çok kullandığım materyalleri listeleyeceğim.

DİNLEME BECERİSİ GELİŞTİRENLER

 • PODCAST

Easy Story in English

İngilizce Geliştiren Ariel Goodbody’nin hazırladığı bu yayında seviyenize göre kısa hikayeler dinleyebilirsiniz. Ariel’in samimi yayını, hikayelerde sizi zorlayacak kelimeleri başta öğretmesi ve İngiliz aksanını çok seveceğinize eminim.

The RealLife English

İngilizce GeliştirmekRealLife English ESL Podcast’leri, dinleme becerilerinize yardımcı olacak ve size İngilizce akıcılığınıza rehberlik edecektir. Yayın, sizi yerel konuşmalarla yeni ve havalı ifadeler öğrenmenize yarar. Bu podcast’ler, İngilizce’nin gerçek hayatta nasıl konuşulduğunu öğrenebilmeniz içindir.

-The English We Speak

İngilizce Geliştiren Tavsiye Listesi 3 dakikadan kısa bir sürede, günlük konuşmanızda kullanabileceğiniz ‘olmazsa olmaz’ cümleleri veren BBC’nin en güzel programlarından biridir.

BBC Learning English Drama

İngilizce Geliştiren Tavsiye Listesi Bu programın sitesi üzerinden de podcastleri dinleyebilir ve yazılı olarak dinlediğiniz dramayı okuma şansı edinebilirsiniz. İngiliz aksanıyla hazırlanan serilerin arkadaki dizi havası veren müzikleri, soundları çok hoşunuza gidecektir. Spotify üzerinden de bu podcast serilerine ulaşabilirsiniz. 

İngilizce Geliştiren Tavsiye Listesi Bu sitede seviyenize uygun yüzlerce sohbet içerikli ses kayıtları mevcuttur. Her ses kaydının altında içeriğin yazılı hali vardır ve kendinizi “dinlediğimden ne anladım” ı test etmek için mini quizler eklenmiştir. Zaman almayan, günlük dili en güzel haliyle öğrenebileceğiniz bir sitedir.

YAZMA BECERİSİ GELİŞTİRENLER

İngilizce Geliştiren Tavsiye Listesi Cambridge’in bir sitesidir. Basit bir üyelikten sonra seviyenizi, ne türde yazmak istediğinizi seçebilir ve yazmaya başlayabilirsiniz. Sizi akademik yazı yazmaya da hazırlar. IELTS’den Üniversite Essay’larınıza kadar kendinizi geliştirmeniz için tasarlanmıştır. Yazdığınız yazıları seçtiğiniz türün uygunluğuna göre test eder ve sizi geliştirmeyi amaçlar.

İngilizcenizi Geliştirecek Tavsiyeler Ödevlerinizi, Essaylarınızı yazdıktan sonra keşke yanlışlarımı biri kontrol etsin diyorsanız bu site tam size göre. Yazdığınız yazının türünü en başta belirledikten sonra yazınızı kopyalayın, otomatik olarak hatalarınızı, yazının ne kadar akıcı ve açık olduğunu size söyleyecektir. Bu özellikleri geliştirmek için size öneriler sunacaktır. Tek sorunu bazı ekstra özellikleri için Premium özellik ister ama onsuz bile size genel hatalarınızda yardımcı olacaktır.

 • Günlük Yazmak

Küçük bir deftere en az yardımı alarak (Translate’e Türkçesini yazıp birebir İngilizcesini geçirmeyin lütfen) kendi cümlelerinizle “bir gününüz”ü anlatmayı deneyin. Elbette farklı şeyler de yazabilirsiniz ama en basitinden bir gününüzü anlatmanın konuşma ve yazma becerinize birebir etkisi olacaktır. Tıpkı Türkçede günlük kullandığımız kelime sayısı ne kadar sınırlıysa bu İngilizcede de aynıdır. Farklı kelimeler kullanmak ve cümlelerinizi geliştirmek için İngilizce öğrenenlere bu yolu tavsiye ediyorum.

KELİME BİLGİSİNİ GELİŞTİRENLER

İngilizcenizi Geliştirecek Tavsiyeler Ben kelime ezberlemek istiyorum ama en işe yarar en doğru kelimeleri bulmak zaman alıyor diyorsanız bu site de tam sizin için. Seviyenize göre “Garden”lara girip yüzlerce kelimeleri sistematik bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır. Her bahçede 10 kelime vardır ve site o 10 kelimeyi size öğretebilmek için mini testler ve video kesitleri sunarak ezberlemenize yardımcı olur. Test sonrası hala zorlandığınız kelimeleri kaydedebilmenizi ve sonrasında tekrar çalışabilmenizi de sağlar. Sitenin görselleri eğlenceli, sistemi de basittir. YDS ve IELTS için de kelime Garden’ları mecvuttur.

İngilizcenizi Geliştirecek Tavsiyeler Kelime ezberini kolaylaştıran güzel bir sitedir. Setlerinize eklediğiniz kelimeleri, testler ve oyunlar şeklinde öğretir. Öğrenmenizi kolaylaştıracak doğru tekniklerle hazırlanmış bu sitenin hem bilgisayarınızdan hem de telefon uygulamanızdan aynı üyeliğinizle bağlanabilir, istediğiniz her yer ve zamanda kelime ezberinize devam edebilirsiniz.

İngilizcenizi Geliştirecek Tavsiyeler Google’ın Translate uygulaması bazen çeviride sınıfta kalabiliyor özellikle de deyimler ve günlük hayatta farklı anlamlar içeren yapıları size sunamıyor. Tureng İngilizce öğrenenlere bu konuda çok yardımcı olacak bir sözlük uygulaması. Telefon uygulaması olarak indirebilir ya da sitesini de kullanabilirsiniz. Bir kelimenin veya yapının her anlamını ve kullanım sıklığının derecesini size sunacaktır. Yararlı bir çeviri sitesidir.

Penguen Kelime Bilginizi Test Edin 1-5 serisi elinde çalışma kitabı isteyenlere birebir önerimdir. Temel seviyeden başlayan (1.kitap) ileri seviyeye (5.kitap) kadar internetten PDF olarak ulaşabilirsiniz. Her alanda kullanabileceğiniz hem İngiliz İngilizcesi hem Amerikan İngilizcesinde kullanılan kelimeleri öğretmeyi amaçlayan bir kitaptır. İçerisinde yüzlerce etkinlik, alıştırmalar ve görselleri ile asla sıkılmayacak ve farklı bir ezber yöntemi sayesinde kelimeleri cümle içinde nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebileceksiniz.

OKUMA BECERİNİZİ GELİŞTİRECEKLER     

Kitap okumak dil öğrenmede çok önemlidir. Farklı kelimeleri ve kalıpları hem görür hem de nasıl kullanıldığını anlarsınız. Ayrıca okuma hızınızın gelişmesi ve akıcı olmanız için de önemlidir. İngilizce öğrenenlere en büyük tavsiyem bunu rutin haline getirmenizdir. Bu yayınevinin “Klasik Kitaplar Serisi” ni şiddetle öneririm. Makul fiyatlarıyla seviyenize uygun onlarca İngiliz klasiğini okuma şansını sunar. Kitapların arkasında kitabın içinde yer alan bilmediğinizi tahmin ettikleri sözcüklerin listelendiği bir sözlük kısmı vardır. Ayrıca gene kitabın arkasında bulunan hikayeyle alakalı soruların, testlerin bulunduğu alıştırmalar sayfasıyla da okuduğunuzu anlayıp anlamadığınızı görebilirsiniz.

KONUŞMA BECERİNİZİ GELİŞTİRECEKLER

İngilizcenizi Geliştirecek Tavsiyeler Anadili İngilizce olan içerisinde İngilizce öğretmenlerinin de bulunduğu online özel ders platformudur. Pahalı olduğu için tercih edilmeyebiliyor ama bütçesi yeten herkes için paha biçilmez bir sitedir. Genel olarak bilinen bir site olduğu için uzun uzun anlatmak istemiyorum ama eğer Cambly almaya karar verirseniz size favori öğretmenlerimin isimlerini vermek istiyorum. Çünkü siteye girdiğinizde kimle ders işlenir, en verimli nasıl geçer keşfetmek biraz zaman alıyor. Lin Jane, Sam Isaac ve Tahsha gönül rahatlığıyla önerebileceğim hem işini bilen hem de çok sabırlı, güler yüzlü öğretmenlerdir. Başlangıç veya ileri seviye de olmanız fark etmez size yardımcı olacaklarına eminim.

 • Hüseyin Demirtaş ile İngilizce

Youtube kanalıdır ve IELTS sınavında sorulan soruları size sunarak konuşma pratiği yaptırmayı amaçlayan videoları vardır.

 • Kendinizi Ses Kaydına Alın

Konuşurken nasıl konuştuğunuzu tam anlayamazsınız. Vurgularınız, aksanınız karşı tarafa nasıl geçiyor öğrenmek için ve tabi ki geliştirmek için bu yöntemi kullanın. Başlarda canınız sıkılıp “ben böyle mi konuşuyormuşum” diye karamsarlığa kapılırsanız bu çok normal, dediğim gibi aslında ilk kez nasıl konuştuğunuzu fark edeceksiniz. Kaydı dinlerken sürekli kendinizi düzeltin ve sonra tekrar kayda alın. Kısa süredeki gelişmeyi fark edince çok şaşıracaksınız.

 • Dizi İzlemek

İngilizce öğrenenlere herkes İngilizce alt yazıyla dizi izlemeyi önerir ama yeterli kelime bilgisi olmayan için bu zulümden başka bir şey değildir. En sevdiğiniz dizileri böyle mahvetmektense bölüm süresi kısa olan bir dizi seçin ve önce Türkçe alt yazıyla izleyin ve ardından aynı bölümü İngilizce alt yazıyla izleyin. Biraz zaman alabilir ama araştırmalara göre dil öğrenmede etkili bir yol olduğu söyleniyor.

DİL BİLGİNİZİ GELİŞTİRECEKLER

 • Youtube

Dil bilgisi, dil öğrenmenin altın maddesidir. O olmazsa, hiçbiri olmaz. Şanslıyız ki artık dil bilgisi derslerini sadece kurslardan okuldan öğrenmek zorunda değiliz. Youtube bunun için mükemmel bir kaynak.

Size en sevdiğim kanalları yazacağım. Bir konu üzerinde çalışırken bu kanalların o konuyla ilgili derslerinizi izlemenizi ve bir dil bilgisi defterinize sentezlediğiniz bilgileri not almanızı öneririm. Açıp bakacağınız müthiş bir kaynak elde edeceksiniz böylece. İşte benim favori ders kanallarım:

-Özer Kiraz

-Learn English

-mmmEnglish

-Arnel’s Everyday English

-Etkili Pratik English

-Hakkı Şahin

-BBC Learning English (The Grammer Show)

-Easy English

İngilizcenizi Geliştirecek Tavsiyeler Artık İngilizce öğrenen herkesin telefonunda olan ve canınız sıkıldığında açıp takılabileceğiniz dünyaca ünlü bir uygulama. Telefonunuz dışında aynı hesabınızla bilgisayarda da alıştırmalarınıza devam edebilirsiniz. Eğlenceli ve öğreticidir.

İngilizce öğrenenlere tavsiyeler listesinde sonlara geldik. Önceden de bahsettiğim gibi kitap üzerinden çalışmak isteyenler için iki tavsiye daha vereceğim.

 • Build and Pass 

  İngilizceYazarları Çiğdem Kayıhan Aslan ve Ecer Er olan bu kitap bizzat dersimizde kullandığımız materyallerden biriydi. Kitap üç kısımdan oluşuyor: Dil bilgisi özet anlatım, Use of English Test bölümü ve Reading bölümü. Cevap anahtarı en arkasında vardır. İleri düzey kelimelerin yanında okumanızı ve dil bilginizi kuvvetlendiren güzel bir kitaptır.

 • English Grammer in Use

  İngilizcenizi GeliştirecekRaymond Murphy’nin Cambridge University Press tarafından yayınlanan, orta düzeyde İngilizce öğrenenler için dünyanın en çok satan gramer kitabıdır. Uygulama, pratik yapmanıza ve geliştirmenize yardımcı olacak etkileşimli alıştırmalarla birlikte gramer noktalarının net bir sunumunu içerir.  

  NOT: Beğendiğiniz ve önermek istediğiniz uygulamaları bu yazının altına yorum yazarak bir katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu listeden sonra önerilerimle ilgili deneyimlerinizi de yorumlarda belirtirseniz fikir çeşitliliğini artırabilirsiniz. Teşekkürler…

 

“İngilizce Öğrenenlere Tavsiyeler Listesi” hakkında 3 yorum

 1. Geri bildirim: BİR ÇİNGENE KIZININ ÖYKÜSÜ - Entelektüel Roxy Freeman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.