İçeriğe geç
, , ,

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

2017 yılının sonlarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen karara göre bakkal, pazar, market vb. yerlerde satılan yumurtalar üzerine “yetiştirme metodu kodu” yazma zorunluluğu getirildi. Bu uygulama sayesinde tüketiciler aldıkları yumurtalar üzerinden yetiştirildiği tavuğun cinsi ve kalitesi hakkında bilgi sahibi olabilecek. Yumurta üreticilerini de ilgilendiren bu husus 2018’den beri uygulamaya geçirildi. Ayrıca bu uygulama sayesinde tüketiciyi kandırmaya yönelik kodsuz olarak organik köy yumurtası adı altında satılan yumurtaların da satışı yasaklanmış oldu. Artık tüketici aldığı yumurta hakkında doğru bilgi sahibi olabilecek. Peki yumurta üzerinde yazan bu rakamların tam olarak anlamı nedir? Gelin birlikte inceleyelim:

0 Numaralı Kod:
Bu kod tavuğa yetiştirildiği süre boyunca hiç hormon verilmediğini ve tamamen organik yem ile beslendiğini ifade eder. 0 kodlu yumurtalar en sağlıklı dolayısıyla en pahalı yumurtalardır.

1 Numaralı Kod:
Bu yumurtalar gezen tavuktan elde edilir. Tavuklar çiftliklerde yetiştirilir. Fakat bu tavuklara hormon veya GDO’lu yem verilmesi mümkündür ve bu konuda bir kısıtlama uygulanmamaktadır. 0 kodlulardan sonra en sağlıklı yumurtalardır.

2 Numaralı Kod:
Bu yumurtalar kümes tavuğu yumurtasıdır. Yine bu yumurtaların alındığı tavukların besiciliğinde hormon veya GDO’lu yem kısıtlaması yoktur. Piyasada en çok bulunan yumurta türü 2 numaralılardır.

3 Numaralı Kod:
Bu yumurtalar ise kafeste yetiştirilen tavuklardan elde edilir. Yumurtalar fabrikasyon usulüyle üretilir. Bu yumurtalar en ucuz ve sağlıksız yumurtalardır. Maalesef ülkemizde diğer yumurta çeşitlerine göre daha fazla tüketilmektedir. Kafes yumurtacılığı diğer bir adıyla batarya sistemi ile tavuk yetiştirme 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Avrupa Birliği tarafından yasaklanmıştır. Fakat AB’ye üye olmadığından kafes tavukçuluğu ülkemizde maalesef yapılmaya devam edilmektedir.

Yumurtanın üzerinde yazan diğer kodlara baktığımızda ise, yukarıda değindiğim sınıflandırma kodundan sonra, ülke kodu, il trafik kodu, işletme numarası ve kümes numarası bilgileri yumurtanın üzerine basılıyor. Böylelikle, yumurta hakkında üretici ve üretimiyle ilgili bilgilere doğru şekilde erişebiliyoruz ve bu sayede seçimimizi buna göre yapabiliriz.

KAYNAK:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yumurta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.