İçeriğe geç
,

ALMANCA’YA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN (A1-A2 SEVİYE) DİZİ TAVSİYELERİ

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bu yazımda sizlerle A1 ya da A2 seviyede Almancası olanlar ve Almancasını geliştirmek isteyenler için” Almanca dizi tavsiyelerinde bulunacağım. Üstelik tavsiye edeceğim dizilere “ücretsiz mecralardan veya Youtube’danulaşabilirsiniz! Keyifli seyirler!!!

1. EXTRA AUF DEUTSCH

Extra Auf Deutsch, Alman yapımı bir dizi. Dizi, tam olarak Almanca’ya yeni başlayanlara veya Almanca’ya ilgisi olanlara dili öğretmeyi amaçlıyor. Durum komedisi formatında olan dizi, sizi güldürürken bir yandan basit seviyede diyaloglar, kelime ve cümle tekrarlarıyla Almanca’yı öğrenmenize yardımcı oluyor. Extra Auf Deutsch, “Channel 4 Learning” tarafından 2002-2004 tarihleri arasında yapılıyor ve bu seri sadece Almanca için değil; İngilizce, Fransızca ve İspanyolca için de üretiliyor. Yani Extra, format olarak “dört farklı dilde” farklı oyuncular tarafından aynı konu etrafında izleyicilere sunuluyor. Kısaca Extra Auf Deutsch, bunun Almanca bir formatı. Extra Auf Deutsch toplamda her biri yaklaşık 25 dakika olmak üzere toplamda on üç bölümden oluşuyor. Dizinin İngilizce formatı ise otuz bölümden oluşuyor. Ancak diğer dildeki formatları da Almanca formatı gibi on üç bölümden oluşuyor. Dizinin İngilizce versiyonu için tıklayınız.

Dizi, Almanya’da aynı evde yaşayan arkadaşlar Sascha ve Anna ile komşuları Nic ve Amerika’daki hayatından sıkılıp Almanya’ya yerleşmeye karar veren ve Sascha’nın mektup arkadaşı olan Sam’in ev içinde yaşadıkları olayları konu ediniyor. Bu dört karakter de birbirinden eğlenceliler. Dört arkadaşın başrol olduğu dizinin her bir bölümünde, farklı konular ele alınıyor ve bu sayede Almanca birçok kelime, tamlama ve cümle öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca dizinin her bir bölümü sadece 25 dakika olduğundan neredeyse hiç sıkılmadan tadını çıkarabiliyorsunuz. Eğer Almanca öğrenmek istiyorsanız Extra Auf Deutsch’u izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

2. NİCOS WEG

Nicos Weg“, Alman bir medya kuruluşu olan DW” (Deutsch Welle) tarafından yayınlanan ve her bölümde bir üst seviyede Almanca öğretmeye çalışan bir dizi serisi. Sadece üç bölümden oluşan dizinin her bir bölümü yaklaşık iki saat. Dizinin1. Bölümü A1 seviye, 2. Bölümü A2 seviye ve 3. Bölümü ise B1 seviyede” Almanca’dan oluşuyor. Dizinin çok faydalı olduğunu söylemeliyim. Almanca’nızı, her bir üst seviyeye çıkarışınızda dizinin diğer bir bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Tabi ki seviyeniz A1 seviyedeyse bu diğer bölümleri izlemenize engel değil, sadece bu yöntemle izlemek anlamanızı ve bildiğiniz kelimeleri, kelime ve cümle yapılarını pekiştirmenizi sağlar. Ayrıca diziyi DW (Deutsch Welle Youtube kanalından) izleyebilirsiniz. Diziyi Türkçe, İngilizce ve 12 farklı daha dilde altyazı seçeneğiyle de izlemeniz mümkün.

Dizi İspanyol asıllı ve İspanya’da yaşayan fakat oradaki hayatından uzaklaşmak isteyen Nicos’un, Almanya’ya gelişi ve Almanya’da yeni dostlar edindikten sonra hayatında meydana gelen değişiklikleri konu ediniyor. Ailesinin istediği gibi üniversite okumak istemeyen Nicos, hayallerini gerçekleştirmek üzere Almanya’ya gelir ve burada Almanca’sını geliştirir. Nicos’un Almanya’yı seçmesinin sebebi burada teyzesinin yaşamasıdır. Teyzesinin adresini bilmeyen Nicos, ülkeye gelişi sırasında çantasını havaalanında bir takside unutur ve olaylar gelişir. Nicos, pasaportunu kaybetmiştir, karşılaştığı Lisa adında bir kadın sayesinde Almanya’da yeni dostlar edinir ve yeni hayatına daha kolay alışır.

3. MEIN WEG NACH DEUTSCHLAND (ALMANYA’YA YOLCULUĞUM)

Mein Weg Nach Deutschland” , “Goethe Enstitüsü” tarafından yapılmış ve sadece 8 bölümden oluşan bir dizi. Dizinin her bir bölümü 6, 7 veya 8 dakikadan oluşmakta. Almanca’ya yeni başlayanlara dili öğretmeyi amaçlayan bu dizide, her bölümde farklı bir konuya ilişkin kelimeleri, kelime ve cümle yapılarını öğreniyorsunuz. Bu da kelime haznenizin gelişmesine yardımcı oluyor. Diziye Goethe Enstitüsü’nün Youtube kanalındanulaşabilirsiniz.

Dizi, Türk asıllı Nevin’in Alman asıllı eşiyle birlikte Almanya’ya yerleşmesi, yerleştikten sonra Nevin’in insanlarla Almanca diyalog kurmaya çalışması ve Almanca’yı öğrenmesi üzerinden ilerlemekte. Çok az Almanca bilen Nevin, iş başvurusu yaparken, bir işte çalışırken, otobüste yolculuk yaparken, insanlarla sosyalleşirken vs. Almanca’yı öğrenir. Hiç bilmediği kelimeleri, kelime ve cümle yapılarını öğrenen Nevin, bölüm ilerledikçe Almanca’sını geliştirir ve farklı tecrübeler edinir. Nevin’in bu yolculuğu, biz Almanca meraklılarına bir dilin ana dil olarak konuşulduğu ülkesinde en iyi şekilde öğrenileceği dersini de veriyor. Bu kısacık dizi serisini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

DİPNOT : Bunun dışında Goethe Enstitüsü’nü hiç duymayanlar için kısa bir not düşmek isterim: Almanca’nın öğrenilmesini teşvik eden, bu doğrultuda uluslararası alanda faaliyet yürüten bir Almanya kuruluşudur. Eklediğim link üzerinden Goethe’nin web sitesine ulaşabilirsiniz (Bakınız). Bu adres üzerinden Almancanızı geliştirmek için birçok etkinliğe ulaşmanız mümkün.

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.