İçeriğe geç
, ,

Kitapseverlere Müjde! Ucuza Kitap Nasıl Bulunur? Cebinizi Koruyacak Tavsiyeler

Kitap fiyatları son zamanlarda tekrar artışa geçti. Kitapseverler artan fiyatlar karşısında “ucuza kitap” bulmanın yollarını aramakla uğraşmasın ve kitap okuma ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilsin diye bu yazımda ucuza kitap bulma yollarını derledim. İşte cebinizi koruyacak tavsiyeler:

A. Sahaflar

Sahaflar, markalaşmış kitabevleri karşısında eski değerini giderek yitirse de hala kitapseverlerin vazgeçilmezlerinden. Piyasa fiyatı çok pahalı olan bir kitabı eski basım da olsa sahaflardan çok daha ucuza alabilirsiniz. Ayrıca piyasada bulunan bir kitabın eski basımına ait önceki çevirisini okumak, kanaatimce okumaktan alınan keyfi okuyucudan okuyucuya değiştirmekle beraber kelime dağarcığınızı epey geliştirecektir.

Fakat 2. el kitap okumayı tercih etmeyen okurlardansanız size de güzel haberler var! Çoğu sahafta -indirim oranları değişmekle birlikte- 1. el kitaplara piyasa fiyatından daha ucuza ulaşabilirsiniz. Çoğunlukla bu indirimler cüzi miktarda olsa da cebini korumak isteyenler için önemli bir detay.

Ya kitap mezatlarını duydunuz mu hiç? Kitap mezatları, kitapların açık artırma yoluyla satıldığı bir çeşit müzayede. Kitap mezatları bazı sahaflarda, belirli gün ve saatlerde düzenleniyor. Bu mezatları “münadi” denilen müzayede yöneticileri yürütüyor. Münadiler, kitabın piyasa değerinden daha uygun bir fiyat teklifi veriyorlar. Buna açılış fiyatı deniyor. Teklifi uygun gören katılımcılar teklif konusu kitabı almak için pey sürüyorlar. Katılımcılardan hangisi en yüksek fiyatı verdiyse kitabın sahibi o kişi oluyor. Böylece kitaplar piyasa değerinden daha ucuza okurlara ulaşmış oluyor. Örneğin güncel fiyatı 20 lira olan bir kitap bazen 5 liraya dahi alınabiliyor. İstisnai hallerde -katılımcıların pey sürdükleri fiyatlara bağlı olarak- bazen kitaplar piyasa değerinden daha pahalıya satılabiliyor. Ayrıca bazı mezatlarda, katılımcılar elden çıkarmak istedikleri kitapların açık artırma yoluyla satışına katılarak bir miktar para da kazanabiliyorlar.

B. Nadir Kitap

“Nadir Kitap” çok satıcılı “online” (çevrimiçi) bir kitabevi. Sitede kitap dışında dergiler ve sanat koleksiyonları da satılıyor. Kitap olarak çoğunlukla ikinci el olanlar satılıyor. Kitapların çoğu eski basım olsa da piyasa değerinden çok daha uygun fiyattalar. Bu özelliğiyle Nadir Kitap, kitap koleksiyonerleri için vazgeçilmez bir site. Kargo ücretleri satıcının anlaşmalı olduğu kargo firmasına göre değişmekle birlikte eğer birden fazla satıcıdan alışveriş yapacaksanız ve satıcılar ortak kargo gönderiminde anlaşmışlarsa tek pakette siparişleriniz adresinize gönderiliyor. Böylece kargo ücretini de daha uyguna getirebilirsiniz.

C. E- Kitap

Teknoloji geliştikçe çevrimiçi olarak birçok şeye erişim kolaylaştı. Tüketiciler internet üzerinden tek tıkla çeşitli ihtiyaçlarını karşılar hale geldi. Bu teknoloji çağında doğal olarak artık, kitaplar da kitapseverler tarafından elektronik ortam üzerinden “e- kitap” biçiminde okunabiliyor. Kimi okurların tercihi olmasa da e- kitaplar, kitaba ulaşmanın en kısa yollarından biri. Bazıları ücretli olmakla birlikte çeşitli uygulamalar üzerinden e- kitaplara ulaşmanız mümkün. İşte bu hizmeti sunan “yasal” e-kitap uygulama veya web siteleri:

 • Google Play Kitaplar
 • Apple Books
 • E-Devlet e-kitap
 • Rakuten Kobo
 • Project Gutenberg
 • Internet Archive
 • Kitapindir.in
 • International Children’s Digital Library

 

D. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

https://www.iskultur.com.tr/kitabevleri (Kitabevi şubeleri için tıklayın.)

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 1956’da Hasan Âli Yücel tarafından Türkiye İş Bankası desteğiyle kurulmuş bir yayınevi. Hasan Ali Yücel milli eğitim bakanı olduğu dönemde, dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilip yayınlanması için kurulmasına öncülük ediyor. Kitapseverleri sevindirecek müjde şu ki Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın herhangi bir şubesine giderseniz kitapları ” % 20 “ oranında indirimli fiyatlara alabilirsiniz.

E. BKM Kitap

BKM kitap bir çeşit online kitabevi. Birçok kitabı piyasa fiyatına göre indirimli satıyor. Ayrıca mobil uygulaması üzerinden alışveriş yaparsanız aldığınız kitaplar bedava kargoyla geliyor!

F. Letgo

Letgo, internet üzerinden 2. el eşya satışını sağlayan bir uygulama. Satıcılar sahip oldukları eşyaları istedikleri fiyata göre ilana koyuyor ve ulaşmak isteyen alıcılar bu uygulama üzerinden satıcılarla alışveriş gerçekleştiriyor. Letgo kapsamlı bir ürün satışına sahip olduğundan bunların içerisinde kitaplar da var. Dolayısıyla eski ya da yeni basım kitapları daha ucuza bulmanız mümkün.

BONUS:

https://www.youtube.com/watch?v=dfDkMZTSBs8 (Kitap mezatından bir video)

“Kitapseverlere Müjde! Ucuza Kitap Nasıl Bulunur? Cebinizi Koruyacak Tavsiyeler” hakkında 2 yorum

 1. Kitaplar şu an için gerçekten çok pahalı çizgi roman okuyucusu olarak çizgi romanlardan bahsetmiyorum bile, yazıyı görünce dikkatimi çekti nadir kitaba hiç göz atmamıştım bir bakıyım dedim ve gerçekten çok ilginç şeylerin satışı ve uygun fiyatlar ile karşılaştım. kitap mezatlarına ise bir sefer için katılmıştım ister kitap okumayı sevin ya da sevmeyin öyle bir ortama girmek gerçekten çok iyi bir tecrübeydi uygun fiyata kaliteli şeylere ulaşmayı mümkün kılan bir etkinlik, teklif verip iki kitap aldığımda oldu. kaleminiz gerçekten iyi boş vakitlerimde girip bakıyorum bu siteye içeriklerinizin devamını bekliyorum iyi çalışmalarrrr 😀

  1. Teşekkürler! Böyle yorumlar almak yazma isteğimi daha da arttırıyor 😊. Kitaba ulaşmanın birçok alternatif yolu var aslında. Rastgele Dergi’yi takipte kalın, keyifli okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Group 6 CopyCreated with Sketch.

More Information?

Fill out your details and we will get back to you as soon as possible.